care e religia adevarata?

Discussion in 'General Discussions' started by alex_alf17, Oct 28, 2010.

  1. alex_alf17

    alex_alf17 Member

    Joined:
    Oct 28, 2010
    Messages:
    3
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    religia este incapacitatea omului de a isi explica aparitia si frica sa de moarte.asta ar fii numai o teorie.Din punctul meu de vedere majoritatea religiilor au ca subiect principal un Creator si o trecere catre un alt nivel(rai,reincarnare,alta lume paralela)de aici se ridica anumite intrebari:religia este un mod de a explica aparitia?sau cu adevarat exista un creator interpretat in diferite moduri,eronate sau nu?Insa cea mai importanta intrebare:CARE este adevarata religie?
    Fiecare aveti aveti sau nu(atei) un crez anume,insa ce va determina sa credeti ca este cea adevarata sau ca nu exista nimic(atei)?:confused1:
     
  2. eXistenZ

    eXistenZ Member

    Joined:
    Sep 8, 2007
    Messages:
    3,288
    Likes Received:
    163
    Trophy Points:
    0
    Eu personal as prefera sa se evite o astfel de discutie, multe pareri vor fi diferite iar unele vor provoca un sigur disconfort in ceea ce cred ceilalti.

    Religiile sunt impartite la fel ca si lumea si nimeni nu are dreptul sa spuna ce este mai adevart sau ce nu, ce este mai corect sau ce nu.

    Fiecare are o credinta proprie care deseori influentata de pareri exterioare poate disparea.
     
Draft saved Draft deleted